Viete správne použiť frazeologizmus?

26.05.2014 14:34

Frazeologizmy sú ustálené slovné spojenia s preneseným významom. Najmä moderátori, redaktori, novinári, blogeri a copywriteri podobné výrazy s obľubou používajú. Žiaľ, nie vždy v úplne správnej podobe.

Veľmi často sa v praxi vyskytuje jav, ktorý by sme mohli nazvať kombináciou ustálených slovných spojení. Autori v snahe o originalitu hľadajú nové vyjadrenia, no môžu skĺznuť do nezmyselných krížencov. Tu je niekoľko ukážkových prešľapov, ktoré by sa ľuďom pracujúcim so slovenčinou nemali stávať.

Pred časom v jednej z politických diskusných relácií zaznela výzva, že moderátorka sa chystá položiť hosťovi otázku pod pás. Asi mala na mysli otázku na telo alebo ranu pod pásOba výrazy totiž vyjadrujú slovný zásah do citlivej témy, ktorá nemusí byť adresátovi príjemná.

Nedávno v inej televíznej relácii sa zase moderátor vyjadril, že istý problém je pre všetkých ťažkým orieškom. Pravedpodobne chcel použiť slovné spojenie tvrdý oriešok. To zobrazuje zložitý problém, ktorý je náročné vyriešiť, tak ako si veverička nevie poradiť s rozlúsknutím tvrdého orieška.

Ak nám niekto veľmi prekáža, určite nepovieme, že nám leží v zubochako sme sa mohli dočítať v jednom internetovom magazíne. Buď nám niekto leží v žalúdku alebo ho máme v zubochVýznam je pri týchto dvoch frazeologizmoch podobný, možno preto sa stala takáto chyba.

Poučte sa z chýb iných a skúste aj vo svojom ústnom či písomnom prejave zistiť, či ustálené slovné spojenia používate správne.


Tvorba webu zdarma Webnode